Sázecí strategie a systémy vkladů v sázení
Zjistěte jak tipovat na internetu se ziskem a mít už jen výherní tikety. Představíme vám nejlépe sázkařské strategie a taktiky, které vám pomohou být úspěšným sázkařem.
V money managementu jste se dozvěděli kolik procent z banku by mělo jít maximálně na jeden tip/tiket (3 až 4 % z banku, maximálně 5 %). V článku o systémech sázení a strategiích v tipování se dočtete kolik peněz byste měli skutečně vložit na jeden tip. Konkrétně půjde o systémy vkladů a sázecí strategie. Naučíte se jak tipovat se ziskem, tedy alespoň se o to pokusíme.
Systémy vkladů pro sázení
1. Stejný vklad pro všechny sázky (Flat staking)
Pravidlo sázení stejného procenta z banku má velkou nevýhodu a to je podávání stejného vkladu při nejrůznějších kurzech. Podali byste sázku za stejný vklad při kurzu 1.7 jakož i při kurzu 7.5? Jde o špatnou strategii sázení, protože se nebere v úvahu faktor hodnoty sázky. Pokud byste se přece rozhodli pro tuto strategii, tak se doporučuje vsadit na jeden tip maximálně 0,9 % z banku.
2. Zohlednění kurzů při výpočtu sázky
Jde o podobnou strategii jako v prvním případě, ale bere se v úvahu i výše kurzů. Při banku 100.000 Kč byste měli podat sázku v maximální výši 900 Kč což odpovídá 0,9 % z banku. Jelikož se při této tipovací strategií zohledňuje kurz, tak při nižších kurzech vzniká velký nepoměr u vkladů na sázky.
Výpočet výše sázky pro kurz 7.5: (100.000 × 0,009) ÷ (7.5 - 1) = 138.46 Kč
Výpočet výše sázky pro kurz 1.1: (100.000 × 0,009) ÷ (1.1 - 1) = 9.000 Kč
Z příkladu můžete vidět, že při nízkém kurzu (1.1) byste vsadili 10-násobek doporučené sázky, která je 900 Kč. Podle money managementu se nedoporučuje tipovat více než 5 % z banku a částka 9.000 Kč odpovídá výši 9 % z celkového banku. Taková částka je neakceptovatelná. Za určitých okolností může být sázka i ve výši celého banku! Naopak při kurzu 2.0 bude výše sázky vždy stejná (tedy 900 Kč) a při vyšších kurzech než 2.0 se bude výše sázky snižovat (viz příklad, kde při kurzu 7.5 stačí podat sázku za 138.46 Kč). Tuto sázecí strategii také nedoporučujeme, protože se zde nezohledňuje hodnota sázky a při nižších kurzech výše sázek překračuje maximální doporučení (0,9 % z banku).
3. Jednotkový systém vkladu (Unit scale staking)
Nejlépe se jeví systém sázení jednotkového vkladu. V tomto systému sázení si může každý sestavit vlastní stupnici důvěry, přičemž nejvyšší hodnota důvěry odpovídá maximální sázce. Maximální sázku si určí každý sám, ale jak bylo výše uvedeno, neměla by přesáhnout 5 % z banku (ideálně 3-4 %). Stupnice mohou být libovolné 1-3, 1-5, 1-10 atd. Jak může taková stupnice vypadat si uvedeme na příkladu.
Bank má hodnotu 30.000 Kč, přičemž budeme podávat sázky za maximálně 3 % z banku. Tyto 3 % představují částku 900 Kč. Pokud to převedeme na unity (což je univerzální jednotka) a zvolíme stupnici od 1 do 10, tak 1 UNIT = 90 Kč.
Při zvolené stupnici bude bank ve výši 30.000 Kč tvořit 330 násobek jednoho unitu (330 × 90 Kč = cca 30.000 Kč). V případě, že bychom sázeli 5 % z banku, tak 1 UNIT = 150 Kč a v takovém případě by bank tvořil 200 násobek jednoho unitu (200 × 150 Kč = 30.000 Kč).
Počet vsazených unitů na sázku podle stupnice důvěry:
- 1/10 – Jde o velmi nízkou důvěru, proto půjde většinou o tipy s vysokými kurzy (1 UNIT = sázka v hodnotě 90 Kč)
- 2/10 – Stále jde o nízkou důvěru a převážně půjde o vyšší kurz (2 UNIT = 180 Kč)
- 3/10 – Nižší důvěra.
- 4/10 – Průměrná důvěra.
- 5/10 – Průměrná až vyšší důvěra. Takových sázek bude podávat asi nejvíce (5 UNIT = 450 Kč)
- 6/10 – Vyšší důvěra. Sázky s důvěrou šest budete také velmi často uzavírat (6 UNIT = 540 Kč)
- 7/10 – Vysoká důvěra.
- 8/10 – Velmi vysoká důvěra.
- 9/10 – Tip s velmi vysokou pravděpodobností. Takových tipů je za měsíc jen několik (9 UNIT = sázka za 810 Kč)
- 10/10 – Velmi vysoká důvěra. Sázka vyskytující se zřídka. Jde o tzv. tutovku (10 UNIT = sázka v hodnotě 900 Kč)
Jednotkový systém vkladu podle hodnoty kurzu
V jednotkovém systému vkladu si můžete určit výši vkladu sami na základě vlastního uvážení. Abyste byli z dlouhodobého hlediska v kladných číslech, mělo by se jednat o hodnotné sázky (tzv. value bets). Na základě výše hodnoty kurzu je možné přiřadit i unity a zvolit tak výši sázky.
Pokud se rozhodnete určovat výši sázku podle hodnoty kurzu, tak v takovém případě bude platit přímá úměra. Čím má pro vás sázka vyšší hodnotu, tak i počet vsazených unitů bude vyšší. Z dlouhodobého hlediska zápasy s hodnotou kurzu 10 % a více generují vyšší zisk a proto je třeba sázet na takové zápasy vyšší částky. Zde je však třeba dodat, že toto se dá aplikovat do výše kurzů 2.5 příp. 3.0. Při vyšších kurzech byste zase měli podávat sázky za méně unitů, protože tam se najde hodnota kurzu 15 % a více mnohem snadněji a hrozí, že byste mohli rychle zkrachovat. Naopak při vysoké pravděpodobnosti výhry 70 % – 99 % (odpovídá kurzu 1.43 – 1,01) můžete podávat sázky za vyšší počet unitů i při nízké hodnotě kurzu.
- Výpočet hodnoty kurzu: (kurz v sázkové kanceláří ÷ váš kurz - 1) × 100
- Přepočet pravděpodobnosti na kurz: 100 ÷ vaše pravděpodobnost
- Jak může vypadat stupnice důvěry podle hodnoty kurzu (v %):
0-4 % = 1-3 UNIT
5-9 % = 4-6 UNIT
10-20 % = 7-9 UNIT
21 % a více = 10 UNIT
Každý si může svou stupnici určit sám a jak vidíte, v stupnici je velký prostor pro zvolení počtu unitů na konkrétní zápas. To nejpodstatnější je, aby měl kurz hodnotu. Počet unitů k jednotlivým hodnotám si může každý určit sám. Celý příklad slouží jako pomůcka pro začátečníky. Ujišťujeme, že není třeba se obávat vzorců, po čase budete vědět z hlavy jestli má kurz pro vás hodnotu a za kolik byste měli sázku podat.
4. Kellyho rovnice (Kellyho kritérium, Kellyho strategie)
Mezi náročnější systémy vkladů patří Kellyho kritérium, které se nedoporučuje začátečníkům. U tohoto systému sázení překročíte maximální doporučenou výši sázky (tedy 5 % z vašeho banku). Kellyho rovnice vyjadřuje procento, které určí za jakou částku podáte vaši sázku. Hlavní výhoda Kellyho rovnice je, že minimalizuje riziko a maximalizuje očekávaný výnos. Více o tomto sázecím systému se dočtete v samostatném článku Kellyho strategie.
Strategie sázení
Existuje velké množství strategií sázení, proto je velmi obtížné všechny popsat. I samotné systémy vkladů se dají z části označovat jako strategie pro sázení (viz Kellyho kritérium). Mezi nejznámější strategie v sázení určitě patří:
- Value bets – hodnotné sázky
- Arbitrážní sázky (surebets – jisté sázky)
- Martingale strategie/systém
- Fibonacciho strategie/systém
- Labouchere strategie/systém
Value bets – hodnotné sázky
Tipování na hodnotné sázky má obecnější využití jako ostatní sázecí strategie. Pokud jste si četli pozorně celý článek, tak víte, že z hodnoty sázky můžete vycházet i při zvolení výše sázky. Kromě toho s value bettingem souvisí i Kellyho strategie a můžete jej využívat i při jiných strategiích. Value sázky jsou základ pro úspěšné sázení! Zda se jedná o hodnotnou sázku a jakou hodnotu má konkrétní sázka se dočtete v samostatném článku value betting.
YIELD/ROI (Return On Investments) – při sázení si musíte vést statistiku, abyste si mohli sledovat výnosnost – ROI resp. YIELD.
YIELD = (profit ÷ celková vsazená částka) × 100. YIELD se vyjadřuje v procentech a toto číslo se pohybuje u dobrých sázkařů na úrovni 6-12 % (při ROI to bude 106 až 112 %). Pokud máte bank 70.000 Kč, tak po jednom protočení banku s dosaženým yieldem 10 % bude váš zisk 7.000 Kč. Po dosažení stanovených cílů, které si zvolíte (jako např. zdvojnásobení vašeho banku), můžete začít přehodnocovat (např. výše vašeho banku od kterého závisí vaše maximální sázky!). Jaký je rozdíl mezi ROI a YIELD je více popsáno ve slovníku pojmů v sázení.